Urlop, to wymarzony wypoczynek czy większy stres?

Co zrobić, żeby mieć bezstresowy i wymarzony urlop?

Zbliża się wymarzony urlop, a Ty już masz większy stres?

Wielkimi krokami zbliża się wyczekany i wymarzony urlop. Ale czy będziesz na nim spokojna/y i zrelaksowana/y czy zestresowana/y i z głową w pracy? Czy będzie to dla Ciebie większy stres?

Urlop powinien być przyjemny, spokojny, tak aby można było wypocząć i nabrać nowej energii i sił do pracy. Wtedy pojawia się radość, błogość no i ta niesamowita moc do działania po powrocie do pracy.

Niestety dla wielu właścicieli firm/szefów, to większy stres i czas, gdy zmartwienia są jeszcze większe niż gdyby byli w pracy.  Z jakiego powodu tak się dzieje? Krótko mówiąc, głównie dlatego, że nie mamy zaufania do naszych ludzi i nie wierzymy, że sobie poradzą.  Przede wszystkim martwimy się:

  • czy będziemy mieli do czego wrócić, 😉
  • że coś nie zostanie zrobione na czas, albo zostanie źle zrobione, wtedy pojawia się obawa przed utratą tego, na co tak długo i ciężko pracowaliśmy,
  • wrócimy do pracy, to nasze biurko będzie niewidoczne przez stos dokumentów i zadań do zrobienia i przez kolejne dwa, trzy tygodnie będziemy się „odkopywali”.

Brzmi Ci znajomo? Już zaczynasz się tym martwić? No to się nie martw, tylko działaj, żeby iść na ten wyczekany, wymarzony urlop i mieć na nim spokojną głowę.

Jak zadbać o wymarzony urlop bez większego stresu?

Podam Ci kilka wg mnie istotnych rzeczy, o które trzeba zadbać i je zabezpieczyć.

  1. Przede wszystkim przygotuj dobrze osobę, która będzie Ciebie zastępowała podczas urlopu. Nie bój się, że za dużo przekażesz odpowiedzialności, wiedzy. Nie bój się, że to obróci Ci się przeciwko Tobie, bo pracownik może przejąć na stałe Twoje obowiązki lub co gorsze, sam otworzyć swój biznes. Jeśli tak miałoby się stać, to życz pracownikowi szczęścia i ciesz się z jego sukcesu. Zanim sam otworzy firmę, to pamiętaj, że musi przejść długą drogę.. Jeśli będzie czuł się dobrze w Twojej firmie, będzie miał wyzwania, będzie doceniany, to raczej nie będzie mu się chciało myśleć o swojej firmie. No a jak ma to zrobić, to i tak prędzej czy później to zrobi. Nie masz na to wpływu.
  2. Poinformuj swoich pracowników o wyznaczonej osobie, która będzie Ciebie zastępowała. Powiedz jakie kompetencje ma ta osoba.
  3. Zrób ze wszystkimi pracownikami spotkanie i powiedz o swoich oczekiwaniach. Powiedz na czym Ci najbardziej zależy podczas Twojej nieobecności. Nie zapomnij wspomnieć o tym, że chciał(a)byś mieć wymarzony urlop. Oczywiście zanim to zrobisz, przygotuj się dokładnie do tego spotkania. Wypisz wszystko na czym Ci zależy, co chcesz, żeby było zrobione, na kiedy, rozdziel zadania. Możesz zapytać pracowników, kto chce się czym zająć. Dzięki temu, zobaczysz również na kogo możesz liczyć. Doceń to!
  4. Jeśli obawiasz się telefonów, to powiedz kto i w jakich sprawach może się kontaktować. Pamiętaj, że wyznaczyłaś/łęś osobę w zastępstwie, więc ona powinna rozwiązywać trudne sytuacje i ewentualnie się z Tobą kontaktować. Nie mów, że można się kontaktować z Tobą tylko w ważnej sprawie, gdyż, dla pracownika może każda sprawa wydawać się ważną. 😉 Wymień, te, które mogą naprawdę zaszkodzić Twojej firmie i Tobie. Firma się nie zawali przez dwa lub trzy tygodnie, jak dobrze przygotujesz swoich ludzi.
  5. Zrób porządek ze sobą. Tak, tak wiem, że to dziwnie  brzmi i może Ci się nie podobać, jednak zaufaj mi, to jest ważne. Zastanów się, co może się stać najgorszego i zastanów się jak możesz temu zaradzić. Pewnie się okaże, że to nie takie straszne i tak naprawdę nic takiego się nie stanie. To ważne, gdyż często robimy sobie sami bałagan w głowie, coś wymyślamy, czego nie ma. Tworzymy czarne scenariusze, jednak po głębszym zastanowieniu się, okazuje się, że to tylko nasza wyobraźnia, nasze nieuzasadnione lęki. A jeśli miałaś/łeś sytuacje, które wpłynęły niekorzystnie podczas Twojej nieobecności, to ciesz się tym, bo masz już doświadczenie i wiesz, co zabezpieczyć.
  6. Zanim zaczniesz urlop, schowaj głęboko laptopa, żeby Cię nie kusił. Nie zaglądaj do maili, wyłącz powiadomienia. Nie dzwoń i nie pytaj pracowników, czy jest wszystko ok. Pokazujesz takim zachowaniem, że im nie ufasz. Daj im przestrzeń, pamiętaj, że dałaś/łeś im możliwość kontaktowania się w trudnych sytuacjach. Jeśli już musisz zadzwonić (bo pierwszy raz Ciebie ktoś zastępuje), to zadzwoń do zastępcy w pierwszym tygodniu i zapytaj, jak sobie radzi i czy czegoś potrzebuje. Pochwal go. Nie pytaj czy wszystko w porządku, bo gdyby coś się zadziało, to sam Ci powie. Przypomnij, że może się z Tobą kontaktować w przypadku, gdy …. . Podziękuj za wsparcie i powiedz, co dzięki temu masz.

Jeśli dalej masz wątpliwości, jak to wszystko zrobić, żeby mieć wymarzony urlop bez większego stresu, to zapraszam Cię na darmową konsultację. Omówimy Twoje obawy, zobaczysz co nie pozwala Ci się zresetować na urlopie. Zobaczysz również co możesz zrobić, żeby w łatwy sposób pokonać trudności. Podejmiesz decyzję, co dalej chcesz z tym zrobić. Jeśli czujesz, że masz do tego gotowość, to zapraszam. Umówić możesz się tutaj: https://annadziwulska.pl/wybierz-terminy/ 

Życzę Ci z całego serca spokojnego i wymarzonego urlopu. Bardzo będę zadowolona, jeśli podzielisz się ze mną, jak u Ciebie wygląda sytuacja z urlopem. Idziesz ze spokojną głową i masz prawdziwy urlop, czy masz więcej stresu? Podziel się proszę swoimi dotychczasowymi doświadczeniami.

Przeczytaj także https://annadziwulska.pl/z-czym-wam-sie-kojarzy-szef-zosia-samosia/po-co-budowac-zaufanie-w-zespole/ i działaj!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *