brak pewności siebie

Jak zdobyć pewność siebie w roli szefa?

Brakuje Ci pewności siebie?

Brak pewności siebie w roli szefa, to jedna z przyczyn nadmiernej pracy i braku spokoju wewnętrznego. Wielu szefów ma z tym kłopot, choć nie chcą się do przyznać, żeby nie pokazać swojej słabości.

Jak brak pewności szefa wpływa na nadmierną pracę i spokój wewnętrzny?

Negatywne myśli obciążają nas i wpływają na naszą energię. Zamiast mieć siłę do pracy, to czujemy niechęć i wycofanie. Najbardziej wpływają na nasz stan psychiczny, a to przekłada się na stan fizyczny. Włącza nam się analiza w głowie, która jest niesprzyjająca. 

Po czym poznasz, że brakuje Ci pewności siebie w roli szefa?

Oto kilka typowych przykładów:

 • nie wiem, czy dobrze myślę
 • oskarżam się o niepowodzenia
 • porównuję się do innych, myślę, że ciągle mi czegoś brakuje
 • myślę – inni to sobie radzą, a ja ….
 • czuję bezradność
 • towarzyszy mi ciągłe pytanie, czy umiem, czy wiem, czy jestem dobrym szefem?
 • nie wypowiadam się, bo boję się, że nie mam racji.

Nabycie pewności siebie to najtrudniejsze do opanowania, ale i najważniejsze zadanie. Można szybko nauczyć się delegować zadania, można też w miarę szybko nauczyć się asertywnych komunikatów. Jednak zbudowanie poczucia pewności siebie wymaga dużo więcej czasu i energii. Tutaj w grę wchodzi praca na przekonaniach oraz na wartościach, jakimi się w życiu kierujemy oraz na swoich mocnych i słabych stronach.

Od czego możesz zacząć, żeby zbudować pewność siebie?

 • Wypisz wartości, którymi kierujesz się w życiu. Zobacz jak one mają się do Twojej nadmiernej pracy i spokoju wewnętrznego?
 • Zastanów się jakie towarzyszy Tobie przekonanie na Twój temat, co o sobie myślisz, jak o sobie mówisz? Na ile Ciebie to wspiera, a na ile przytłacza? Ile jest prawdy w tym przekonaniu? Jakie są fakty?
 • Wypisz swoje mocne strony i zobacz jak je możesz wykorzystać, aby mniej pracować i osiągnąć wewnętrzny spokój?
 • Wypisz swoje słabe strony, które powodują Twoje przemęczenie. Zaplanuj co chcesz z tym zrobić, żeby je wzmocnić?

Jeśli pochylisz się nad tymi ćwiczeniami i je zrobisz, to naprawdę zrobisz wielki krok, żeby uwolnić się od nadmiernej pracy i stresu. Jeśli zaczniesz nad nimi poważnie pracować, to osiągniesz to czego pragniesz. Nie mogę Ci obiecać, że to będzie łatwa i prosta droga, każdy przechodzi ją inaczej. Czasami jest ona mocno kręta i wyboista, a czasami prosta i gładka.  Być może już którąś drogę masz za sobą. Zobacz, w którym miejscu jesteś, czy chcesz wybrać którąś z nich, a może wszystkie? Jeśli tak, to którą wybierasz pierwszą?

Jaki jest dla Ciebie najważniejszy wniosek z tego modułu?

Jak oceniasz pewność siebie?

Co już masz?

Czego Ci brakuje?

Co zamierzasz z tym zrobić?

Jeśli chcesz zbudować pewność siebie, to napisz do mnie. Mój mail to: szkolenia@annadziwulska.pl . Możesz od razu ustalić termin darmowej 45 minutowej konsultacji. Zapisz się tutaj: https://annadziwulska.pl/wybierz-terminy/

Przeczytaj także https://annadziwulska.pl/po-co-budowac-zaufanie-w-zespole/ i działaj!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *