Czujesz, że wszystko jest na Twojej głowie?

Sprawdź, czy w Twoim zespole ludzie się czegoś obawiają?

Zachęcam Cię do odpowiedzenia sobie na jedno z wielu pytań: Czy w Twoim zespole ludzie się czegoś obawiają? Dlaczego Ciebie do tego zachęcam? Bo jeśli ludzie się czegoś obawiają, to nie chcą mówić o trudnościach i nie chcą dzielić się swoimi pomysłami. Jeśli nie dzielą się swoimi pomysłami, to nie chcą brać odpowiedzialności. To z kolei prowadzi  to tego, że czujesz, że wszystko jest na Twojej głowie.

Jeśli w Twoim zespole ludzie się czegoś obawiają, to spraw by to się niezwłocznie zmieniło.

Widzisz lub czujesz, że ludzie się czegoś obawiają? Najprawdopodobniej czują, że będą oceniani, krytykowani a ich zdanie będzie kwestionowane. Kiedy ktoś podważa nasze zdanie, czujemy się słabsi, gorsi, wycofujemy się. Oczywiście zależy to też od sposobu, w jaki to robi. Jeśli mówi „nie zgadzam się z Tobą” albo „nie, nie masz racji”, to raczej takie stwierdzenia spowodują wycofanie się pracownika. Najprawdopodobniej w przyszłości nie podejmie on kolejnej próby dyskusji. No chyba, że ma silną osobowość i będzie na siłę próbował nam coś udowodnić, ale to już inna sprawa.

Jednak większość pracowników się wycofa  i dlatego Twoim zadaniem jest zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Spraw, żeby nie bali się odezwać, wyrazić swojego zdania czy pokazać swojego pomysłu. Nie pozwól, żeby czuli się gorsi, lepsi, słabsi, głupsi.

Zbuduj zespół, w którym wszyscy będą mogli liczyć na siebie wzajemnie, będą mogli sobie powiedzieć nawet te najtrudniejsze rzeczy. Wymiana zdań jest kluczem do sukcesu. Ważne, żeby każdy w zespole został zauważony, zapytany, doceniony. Otwarta komunikacja, różnica poglądów, różne perspektywy są niezbędne do angażowania się pracowników, a w konsekwencji brania odpowiedzialności. Ważne jest, żeby w każdej sytuacji okazywać  szacunek wobec drugiej osoby.

Ty jako lider masz trudne zadanie, bo sam musisz dawać dobry przykład i dodatkowo musisz czuwać, żeby ludzie wzajemnie okazywali sobie szacunek, nie obrażali i nie krytykowali się wzajemnie. Jeśli jednak zadbasz o to, sam będziesz miał lżej, będziesz czuł wsparcie pracowników. Czeka Cię ciężka praca, ale uwierz mi warto!

Jak to zrobić?

Ustal zasady i wartości, którymi zespół ma się kierować. Jeśli takich zasad jeszcze nie masz, to stwórz je, oczywiście wspólnie z zespołem. Każdy moment jest dobry na takiego typu działania. Więcej na temat tworzenia zasad i wartości omówię w kolejnych artykułach.

Jeśli nie wiesz jak przestać czuć, że wszystko jest na Twojej głowie, zapraszam na gratisową konsultację, zobaczymy jak wygląda sytuacja u Ciebie i co możesz z tym zrobić.

Przeczytaj także https://annadziwulska.pl/z-czym-wam-sie-kojarzy-szef-zosia-samosia/ i działaj!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *